HOME WEB-SITE

AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Formula 1 - Sezonul 2010

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
adi1618
Organizator GP2
Organizator GP2

Data de inscriere : 10/01/2010
Localizare : Targu Mures

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Dum Mar 28, 2010 2:48 pm

Vettel e cel mai bun pilot la ora actuala. Din pacate masina l-a tradat de 2 ori pana acuma.
Si pot spune, ca aceasta a fost o cursa foarte interesanta. Mi-a placut mult. Cauciucurile de anul acesta sunt foarte durabile. 50 de ture pe cauciucurile soft ii mult de tot. Si nu ne putem pronunta cine va castiga. Mai sunt inca 17 curse, deci se pot intampla multe. Dar partea buna e ca este doar o saptamana pana la malaezia. Acolo cred ca vor fi sanse sa ploua, deci spectacol garantat. in plus pista are locuri ideale pentru depasiri.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Robert83pit
Ziarist
Ziarist

Varsta : 35
Localizare : Pitesti

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Dum Mar 28, 2010 9:14 pm

Eugene ii gresita legenda!Iti spun eu o sa vezi k Vettel o sa iasa urmareste-l!Ii de departe peste Button tinind cont de faptul ca materialul pe care il are la indemina este net inferior lui Button!Astazi a avut soarta!Pentru mine este dezamagitor startul lui Schumi chiar are rezultate modeste si Alonso ala chiar ii culmea prostie la toate capitolele! Exclamation

P.S:Pentru cei interesati Nick a facut un chat unde se poate discuta despre F1 si pe marginea marelor premi!Poate duminica cu toate k este Pastele vom comenta impreuna despre ce se intimpla in Marele Premiu AL Malaeziei!!!!
cheers

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
adi1618
Organizator GP2
Organizator GP2

Localizare : Targu Mures

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Dum Mar 28, 2010 9:42 pm

nu poti spune despre un pilot ca este culmea prostiei la toate capitolele. gandeste-te cat a muncit ca sa ajunga la nivelul la care e. este o competie acerba si tine minte, ca toti pilotii de formula 1 au mentalitatea de a castiga. nici unul nu vrea sa cedeze, si astfel se intampla unele acrosaje. e firesc. si nu uita ca si schumi a facut unele greseli. la fel si senna. si prost. asa ca gandeste-te bine cand mai faci pe cineva culmea prostiei Exclamation Si masina lui vettel e cea mai buna dintre toate la capitolul performanta. 2 pole positionuri din 2 e ceva. Doar ca problemele sunt fiabilitatea masinii.
Sus In jos
Nick
Administrator
Administrator

Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Dum Mar 28, 2010 10:17 pm

Parca seamana Vettel cu mine... ghinionisti !!!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://campionateonline.forumhit.ro
Robert83pit
Ziarist
Ziarist

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Lun Mar 29, 2010 9:06 am

adi1618 a scris:
nu poti spune despre un pilot ca este culmea prostiei la toate capitolele. gandeste-te cat a muncit ca sa ajunga la nivelul la care e. este o competie acerba si tine minte, ca toti pilotii de formula 1 au mentalitatea de a castiga. nici unul nu vrea sa cedeze, si astfel se intampla unele acrosaje. e firesc. si nu uita ca si schumi a facut unele greseli. la fel si senna. si prost. asa ca gandeste-te bine cand mai faci pe cineva culmea prostiei Exclamation Si masina lui vettel e cea mai buna dintre toate la capitolul performanta. 2 pole positionuri din 2 e ceva. Doar ca problemele sunt fiabilitatea masinii.

Adi la nivelul ala nu iti permiti sa te joci k viata!Si el orikum nu avea nici o sansa akolo Hamilton era pe interiorul virajului clar k avea sorti de izbinda,iar ce a facut alonso akolo a fost c-am ce a facut Schumi k Villneuve akum multi ani!
Sus In jos
Robert83pit
Ziarist
Ziarist

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Lun Mar 29, 2010 9:08 am

Nick a scris:
Parca seamana Vettel cu mine... ghinionisti !!!

Sau mai degraba esti un Bruno Senna al jocurilor pe calculator! lol!
Sus In jos
phanntomas
Nou Venit
Nou Venit

Data de inscriere : 29/03/2010

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Lun Mar 29, 2010 6:53 pm

Vettel mai are foarte multe de mancat pana sa ajunga un campion . Este adevarat ca esti cel mai rapid pilot , dar e mult prea agresiv cu masina . Probleme astea nu vin din ghinion . De ce nu are si Webber probleme desi piloteaza aceeasi masina ?

Alonso a fost de departe cel mai bun pilot pe Australia . A revenit de pe locul 21 pe locul 4 si dupa cu niste pneuri uzate a reusit sa il tina pe Hamilton care este cel mai bun pilot cand este vorba de depasiri .

Si Button va avea un cuvant greu de spus in acest campionat , are cel mai curat stil de mers . Menajeaza cel mai bine pneurile si asta va conta foarte mult Smile .

Parerea mea e ca Alonso are prima sansa la acest campionat , dar este greu de spus ce se va intamplat de acum .
Sus In jos
phanntomas
Nou Venit
Nou Venit

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Lun Mar 29, 2010 6:55 pm

Si legat de cea mai buna masina din campionat este Mercedes GP , pacat ca are piloti inapti deocamdata .
Sus In jos
Robert83pit
Ziarist
Ziarist

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Lun Mar 29, 2010 8:31 pm

phanntomas a scris:
Si legat de cea mai buna masina din campionat este Mercedes GP , pacat ca are piloti inapti deocamdata .

Nu inteleg de ce nu ii asa de mare diferenta intre Brown GP si Mercedes GP practic au aceeasi baza logistica poate mai buna,dar Scumi ii pur si simplu lipsit de motivare!Masina are potential cei drept,iar k talentul lui Scumacher si geniul lui Ross Brown ar trebui sa se lupte pentru primele 3 locuri! Exclamation
Sus In jos
phanntomas
Nou Venit
Nou Venit

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Lun Mar 29, 2010 8:36 pm

Diferenta se afla intre volan si motor .Shumi e mult prea slab ca sa mai duca o batalie pentru campionat chiar daca are o masina putin mai buna decat a celorlalti . Rosberg merge mai bine ca el ...
Sus In jos
phanntomas
Nou Venit
Nou Venit

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Lun Mar 29, 2010 8:37 pm

Inainte Shumacher castiga din cauza a 3 lucruri :

1.era mai taran
2.avea o masina CU MULT mai buna decat a celorlalti
3.barichello secund Smile
Sus In jos
Robert83pit
Ziarist
Ziarist

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Lun Mar 29, 2010 8:38 pm

-Sebastian Vettel a abandonat in Australia din cauza desprinderii unei piulite de pe pneul stanga-fata, si nu din cauza franelor, asa cum s-a crezut initial:"Am simtit ca ceva nu este in regula cu un tur mai devreme. Ieseau cateva scantei din pneul stanga-fata, nu stiam ce se intampla si am vrut sa intru la boxe. Apoi, dupa numai doua viraje, am simtit o vibratie puternica si, imediat ce am apasat pedala de frana, am avut o defectiune in virajul 13 si am ajuns pe pietris. Nu am putut sa fac nimic, am pierdut controlul volanului si asta a fost".

"Este pacat, pentru ca am controlat total cursa, chiar daca conditiile au fost dificile. Dar pentru a castiga trebuie sa treci linia de sosire. Mi se frange inima ca nu am castigat, dar campionatul este lung. Muncim din greu pentru a rezolva problemele tehnice si speram sa vedem steagul cu patratele in Malaezia", a declarat dezamagit Vettel.

-Mark Webber a primit o mustrare din partea comisarilor de cursa pentru ca a provocat un accident in Marele
Premiu al Australiei.
-Lewis Hamilton crede ca ar fi terminat pe locul 2 Marele
Premiu al Australiei daca echipa nu l-ar fi chemat la boxe pentru un nou
set de pneuri:"Pneurile mele erau in regula. Am avut un start bun, eram intr-o pozitie destul de buna si eram multumit de tot cand am fost chemat la boxe. Nu stiu de ce am fost chemat. Asta ne-a facut sa pierdem o dubla (n.r - coechipierul sau Jenson Button a castigat cursa). Cred ca pneurile ar fi fost destul de bune. Probabil m-as fi chinuit cu ele spre final, dar asa au procedat ceilalti piloti si oricum era aproape imposibil sa depasesc un Ferrari", a declarat el.

-Red Bull Racing sustine ca nu a intrat in panica dupa ce echipa a ratat doua victorii in debutul sezonului din cauza unor probleme tehnice.Red Bull Racing a demonstrat in primele doua curse ale sezonului ca detine cel mai performant monopost, insa problemele de fiabilitate l-au impiedicat sa valorice potentialul lui RB6 in doua victorii.

Germanul a terminat doar pe locul 4 in Bahrain din cauza unei defectiuni la una dintre bujiile motorului, iar in Australia a abdonat dupa ce o piulita s-a desprins de pneul stanga-fata. In ciuda acestor probleme, Red Bull sustine ca nu a intrat in panica in ceea ce priveste fiabilitatea monopostului.

"Nu suntem in panica, este un sezon lung. Stim ca avem un monopost rapid. Am avut doua pole position-uri si ar fi trebuit sa avem 50 de puncte, dar Vettel are doar 12. Plecam de aici cu incredere ca avem un monopost foarte rapid si vom munci din greu indiferent care este problema tehnica. Vom fi mai puternici peste o saptamana", a declarat Christian Horner, seful echipei Red Bull.

Britanicul in varsta de numai 36 de ani considera ca Red Bull nu va mai avea parte de astfel de defectiuni tehnice in viitorul apropiat.

"Nu cred ca am mai avut vreodata o astfel de problema. Mai intai trebuie sa o intelegem. Pit stop-ul a fost executat corect, iar celelalte echipe vor avea alte probleme in diferite etape ale sezonului. Nu a existat niciun pilot care sa domine, monopostul dominant a fost al nostru si este important ca in cursa urmatoare sa castigam multe puncte", a adaugat el.

-Echipele se vor reuni vineri in Malaezia pentru a decide strucutura viitoare a regulamentului tehnic, insa noile reguli nu vor fi introduse in acest an.Lipsa acuta de spectacol din primul Mare Premiu al sezonului din Bahrain a readus in discutie modificarea radicala a regulamentului tehnic.

In contextul in care spectacolul din Australia a fost determinat in mare
masura de ploaia din primele tururi ale cursei, echipele au admis ca trebuie sa gaseasca urgent solutii pentru imbunatatirea calitatii Formulei 1, iar sefii teamurilor se vor reuni vineri la Sepang pentru a discuta despre noul
regulament.

Se vehiculeaza ca reintroducerea sistemului KERS in Formula 1 unul dintre subiectele centrale ale sedintei, iar Ferrari a confirmat ca principala intentie este sa aduca modificari in privinta eficacitatii monoposturilor, in contextul in care depasirile sunt aproape imposibile in conditii normale.

"Sunt doua metode de a rezolva problema. Una este artificiala, iar cealalta vizeaza problema fundamentala, si anume monopostul. Din punctul meu de vedere, monoposturile sunt prea eficiente
. Trebuie sa reducem eficienta
din spatele monopostului, pentru ca este aproape imposibil sa depasesti chiar daca esti un pilot fantastic", a declarat Stefano Domenicali, seful Scuderiei Ferrari.

Initial, s-a speculat ca echipele intentioneaza sa modifice regulamentul sportiv chiar din acest an, prin introducerea a doua opriri la boxe obligatorii.

Desi s-au numarat printre echipele care au solicitat acest lucru, Mercedes GP si Red Bull au facut deja un pas inapoi si au admis ca schimbarea regulamentului nu trebuie facuta in graba. Regulamentul Formulei 1 s-a schimbat radical incepand din sezonul 2008, insa spectacolul de pe pista nu s-a imbunatatit in mod semnificativ in ultimele doua sezoane. In plus, interzicerea realimentarilor cu benzina a condus la aparitia unui singur pitstop si la formarea unei procesiuni in cursa din Bahrain.
Exclamation
Sus In jos
Robert83pit
Ziarist
Ziarist

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Lun Mar 29, 2010 8:42 pm

phanntomas a scris:
Inainte Shumacher castiga din cauza a 3 lucruri :

1.era mai taran
2.avea o masina CU MULT mai buna decat a celorlalti
3.barichello secund Smile

Este parerea ta!Cu ce ti s-a parut a fi taran?Iar masina aia a fost dezvoltata mult mai bine deorece echipa lui de mecanici faceau si o reglau exact kum o dorea el!Cit despre Barichello nu ai ce sa ii ceri ii pilot de jumatatea plutonului! Exclamation
Sus In jos
phanntomas
Nou Venit
Nou Venit

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Lun Mar 29, 2010 9:14 pm

Ti-am zis Shumacher a fost bun , dar nu era singurul care putea lua cele 5 campionate la rand . Sunt multi piloti care putea sa faca ce a facut si el daca aveau aceleasi conditi ( ex : cum a fost button anu trecut asa a fost shumacher 5 ani ... diferenta mare intre masina sa si a celorlalti) .

Shumacher niciodata nu mi s-a parut un om genial pe pista , este adevarat ca a fost unul dintre cei mai buni piloti si a avut cele mai mari performante , dar asta nu inseamna ca a fost cel mai bun pilot din istorie ca talent la pilotaj .

Un pilot genial il pot considera pe Hamilton care a reusit sa il egaleze pe Alonso din primul sau sezon in formula1 avand aceeasi masina .
Sus In jos
phanntomas
Nou Venit
Nou Venit

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Lun Mar 29, 2010 9:16 pm

A si inca ceva Shumacher n-are mare treaba cu setarea masinii , e clar ca stie ce sa zica la mecanici ca orice pilot de formula1 , dar asa nu are prea multa idee despre mecanica masinii . Cam singurul pilot care mai e in Formula1 si stie bine si mecanica masinii este Alonso .
Sus In jos
Robert83pit
Ziarist
Ziarist

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Mar Mar 30, 2010 8:43 am

phanntomas a scris:
A si inca ceva Shumacher n-are mare treaba cu setarea masinii , e clar ca stie ce sa zica la mecanici ca orice pilot de formula1 , dar asa nu are prea multa idee despre mecanica masinii . Cam singurul pilot care mai e in Formula1 si stie bine si mecanica masinii este Alonso .

Te contrazic!Scumacher este de baza mecanic auto,iar intr-un interviu acordat celor de la Sky de Jean Todt acesta a afirmat k Schumacher este printre putini piloti care se pricep la mecanica masini!In fine orikum ei spun cum se comporta masina,ce simt sau cum ar dori sa fie setata mare brinza nu fac!Doar k uni au mult mai bine decit alti dezvoltat acest simt!Vom vedea ce se va intimpla sa speram ca vom avea spectacol si nu vor mai fi curse plictisitoare! Exclamation
Sus In jos
phanntomas
Nou Venit
Nou Venit

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   Mar Mar 30, 2010 2:25 pm

E posibil sa fie asa . Eu stiu ca Alonso e singurul care stie foarte bine masina , parca si pe Bahrein comentatorii de la BBC au zis asta Smile . Si sezonul trecut tot intr-un comentariu de la BBC am auzit acelasi lucru .
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Formula 1 - Sezonul 2010   

Sus In jos

Formula 1 - Sezonul 2010
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Diverse, discutii generale-
Mergi direct la: